/25-2870-EGE_06.jpg)
Vi kan med stor glæde dele, at GPP Arkitekter har vundet konkurrencen om den nye multiarena i Egedal Kommune!
Med den nye multiarena får Ølstykke et markant sports- og kulturbyggeri, der skal danne ramme om både elitehåndbold, breddeidræt, kulturelle begivenheder og stærke lokale fællesskaber.
Et nyt samlingspunkt for hele kommunen
Ambitionen har været at skabe meget mere end en traditionel idrætshal. Forslaget er derfor udformet som en åben og imødekommende bygning, hvor sport, kultur og hverdagsliv kan mødes, og hvor arkitektur og landskab understøtter fællesskabet – både inde og ude. Arenaen får plads til mere end 1.700 tilskuere ved håndboldkampe og op til 2.000 personer ved koncerter og andre arrangementer.
En stor tak til Egedal Kommune for tilliden og til Gråkjær, Stokvad og Urbanlab Nordic for et stærkt samarbejde. Vi glæder os til at føre visionerne ud i livet!
Læs mere om projektet her https://www.gpp.dk/projekter/egedal-multiarena
/25-2870-EGE_06.jpg)
/25-2870_EGE_01.jpg)
/25-2870_EGE_02.jpg)
/25-2870-EGE_04.jpg)
® 2018 gpp arkitekter a/s | Persondatapolitik