Sammen med vores dygtige samarbejdspartnere Gråkjær og Stokvad Rådgivende Ingeniører, har vi vundet konkurrencen om det nye sports- og fritidscenter i Dronningborg – og vi kunne ikke være mere stolte!
Det kommende idrætscenter bliver meget mere end et halbyggeri – det bliver et mangfoldigt samlingspunkt, hvor aktiviteter skaber liv og fællesskab på tværs af de mange brugere. Med topmoderne faciliteter som rytmesal, opvisningshal med min. 400 tilskuerpladser, et nyt caféområde og et stort samlingsrum der binder nye og eksist. bygninger sammen, vil dette være et sted, der favner både foreninger, motionister og alle byens borgere.
I projektet har vi arbejdet indgående med genanvendelse af eksisterende materialer og bygningselementer, hvor vi bl.a. genanvender limtræsspær og træbeton lofter, eksisterende tribunestole, det gamle halgulv og træbeklædning. Den valgte materialepalette, der anvendes i Dronningborg Idrætscenter, er dermed valgt ud fra både et socialt, økonomisk og miljøbevidst valg - dog uden at gå på kompromis med kvalitet og æstetik. - Et super spændende projekt, som vi glæder os meget til at arbejde videre sammen med Randers Kommune,ogDK2 Bygherrerådgivning A/S og vores stærke team.
® 2018 gpp arkitekter a/s | Persondatapolitik